Windows 8 — що нового?

Автор: | 05.11.2012

Двадцять шостого жовтня на споживчий ринок надійшла Windows 8. Ця нова версія операційної системи для ПК розроблялася близько трьох років. Вона повинна замінити 7-у версію, від якої досить сильно відрізняється своїм інтерфейсом. Чи варто переходити на 8-у зараз? Які напрямки розвитку споживчих операційних систем проглядаються в цій версії Вінди? Відповіді на ці питання в сьогоднішній Техносреде на Голос Америки.

Спочатку про нові «фішки» у 8-и Виндовс. По-перше, що впадає в око те, що її десктоп більше нагадує десктоп планшетника або смартофона, ніж ПК. Він називається «Метро» і являє собою групу іконок. У лівому нижньому куті мишка користувача буде клікати по порожнечі: там немає звичної кнопки «старт» (пуск). Програми запускаються з іконок на головній сторінці. Кожна з них відкриває або програму, або групу програм або утиліт. Серед них — Microsoft Store, який роздає безкоштовно або продає різні додатки. Перед покупкою можна випробувати новий додаток. Щоб повернутися з аплікацій до початку потрібно клацнути по того місця, де колись була кнопка «старт». З цього видно, що перед нами графічний інтерфейс, більш підходящий для мобільних пристроїв, ніж для десктопу.

«Windows Explorer» перейменовано в «File Explorer». Його інтерфейс включає стрічку замість командної планки. З’явилися нові можливості зберігати бекапи файлів і підключати різні пристрої зберігання. Користувач може ввійти до Windows Live ID, але Експлорер не підтримує мережі зберігання файлів та синхронізацію в стандартному дистрибутиві. Для цього потрібно завантажувати окремо.

До речі сказати, апгрейд до 8-и коштує до кінця року всього $39.99, що набагато дешевше попередніх версій. З 7-и можна купити апргрейд всього за $14.99 до кінця року. При цьому, лише рекламний бюджет запуску 8-и Windows закладений в 1,6-1.8 мільярда доларів. Це найбільший рекламний бюджет для Віндовс.

Task Manager, який виглядав досить слабо в попередніх версіях, вдосконалений. У нього більш доступний інтерфейс і він дозволяє стежити за великою кількістю параметрів системи. Він викликається, як і раніше, трьома клавішами CTRL SHIFT ESC. Нове в ньому те, що він дозволяє відслідковувати споживання ПРОЦЕСОРА і пам’яті окремими програмами та відкриває доступ до Сервісів, які раніше були сховані досить глибоко.

Серед додатків, які продаються разом з 8-м, Internet Explorer 10 — нова версія браузера, який давно втратив свої позиції на ринку браузерів і відомий своїм нестандартним відображенням HTML, що перетворює роботу веб-дизайнерів, часом, в дійсне пекло. Інші додатки містять різного роду ігрові програми, що підтримують Xbox.

Традиційна для Віндів проблема — занадто повільне і нестабільне завантаження — не вирішено і в цій версії, але її спробували обійти за допомогою фічі, названої «Hybrid Boot». Це назва явно вибрано з причин, що не відносяться до описовим: вона відноситься до процесу зняття копії з ядра системи і перевантаження його з операційну пам’ять на жорсткий диск при зупинці і назад при запуску системи.

В описах йдеться про додаткові механізми безпеки, але говорити про них рано, оскільки їх уразливість в реальних умовах покаже тільки експлуатація системи.

Для роботи системи потрібні 1 ггц процесор, 1 ГБ операційки і 16 ГБ жорсткого диска для 32-ух 64-бітної версії і 2 ГБ операційки і 20 ГБ місця на жорсткому диску для 64-х 64-бітної версії при тому ж процесорі в 1 ГГц.

Якщо подивитися на траєкторію розвитку останніх версій Windows, то стає зрозуміло, що це поступовий перехід від власне, персонального комп’ютера, на якому встановлені всі необхідні для роботи і розваг) програми, до мінімальної системи, яка робить акцент на розподілені програм (тобто, ті, які працюють на віддалених серверах компаній і лише отримують і передають дані на комп’ютер користувача), і платних програм, купується окремо. Це пояснює низьку ціну апгрейда і зменшену оснащеність пакету поставки. Так, медіацентр Windows не включається в пакет поставки. Його потрібно буде встановлювати окремо.

Також помітно рух інтерфейсу системи від чіткого поняття «програми», що виконує ті або інші функції до розмитого поняття «іконок», які забезпечують функції, наймаючи, при цьому, різні програми, у тому числі і видалені, і обмінюючись даними по мережі. З одного боку, це спрощує життя зовсім непідготовленим користувачам, з іншого боку, це забирає контроль за роботою комп’ютера у користувача і передає його інженерам, які розробляють систему і тим, хто управляє віддаленими програмами в центрах даних.