Тест ОС Windows 8.

Автор: | 20.03.2012

Корпорація Microsoft 29 лютого влаштували передпоказ нової, восьмої версії Windows, виклавши дистрибутив Windows 8 Consumer Preview для всіх бажаючих. Свіжу версію ОС, як і повністю перероблений призначений для користувача інтерфейс, вже оцінили понад мільйон чоловік. «Лента.ру» теж глянула на нову систему.

Metro

Ключовою особливістю нової Windows є новий інтерфейс Metro, вже знайомий користувачам смартфонів на базі Windows Phone і схожий на плитку з нанесеними на неї силуетами.

Metro — амбітна спроба розробити інтерфейс, який підходив би відразу декількох типів пристроїв: смартфонів та планшетів з їх сенсорними екранами, ноутбуків з їх трекпадами і настільними системам із звичними пахвами і клавіатурами.

Автори багатьох додатків вже щосили почали адаптацію до Windows 8 і її новому плитковому інтерфейсу Metro. Так, у магазині Windows Store вже лежить нова версія органайзера Evernote, а Mozilla і Google приступили до розробки браузерів Firefox і Chrome під Metro.

Концепція зрозуміла користувачеві будь-якого рівня майже відразу, хоча деякі дрібниці, про які мова піде нижче, можуть зіпсувати враження.

Робочий стіл в «вісімці» доступний, але зведений до рівня однієї з плиток — клацнувши по ній, користувач опиняється в звичному середовищі Windows. Щоб повернутися з робочого столу назад в Metro, потрібно натиснути клавішу Win або перевести курсор миші в лівий нижній кут екрану. У попередніх версіях системи там розміщувалася кнопка «Пуск».

Якщо перевести курсор у верхній лівий кут і рушити вниз, Windows покаже відкриті додатки. У кутах праворуч ховаються пошук, налаштування, список пристроїв і кнопка перемикання інтерфейсів.

Так от, не всякий відразу обнишпорить всі куточки. Крім того, до деяких ідей нової Windows треба звикати. Наприклад, в Metro мало не єдиним способом закрити додаток є напівзабуте клавіатурне поєднання Alt-F4. Ідея розробників проста — немає потреби закривати додатки, якщо можна в будь-який момент повернутися на головний екран натисненням кнопки Win. Якщо ж користувач відкриє дуже багато програм, нова Windows в звичайному для смартфонів стилі тихенько вб’є один з додатків. При необхідності повернення до нього займе лише пару секунд.

Таких дрібниць багато. І, мабуть, Windows 8 — перша за багато років система Microsoft, для повноцінної роботи з якою необхідно подивитися хоча б п’ятихвилинний ознайомлювальний ролик (безліч таких роликів вже з’явилося на сайті корпорації).

Робота

Варто попередити: не варто встановлювати нову Windows на основний комп’ютер. По-перше, ряд додатків перестануть запускатися. Іноді ситуацію може врятувати «Режим сумісності«, іноді не допомагає навіть він. У число програм, які категорично відмовляються працювати під «вісімкою», входить утиліта Kies для зв’язку мобільних апаратів Samsung з комп’ютером.

По-друге, установка деяких програм може спричинити за собою непередбачувані наслідки. Наприклад, після установки Punto Switcher перестають запускатися програми Metro. Рішення підказують в блозі «переключалки»: потрібно встановлювати програму в будь-яку папку, крім Program Files.

По-третє, далеко не всі стандартні Metro-додатки працюють так, як повинно. Багато хто з них за фактом є схематично виконаними заглушками з самою базовою функціональністю і написом «App Preview».

Зате деякі з традиційно погано реалізованих програм пережили друге народження: спілкуватися з Internet Explorer 10 стало нітрохи не менш приємно, ніж з Firefox 10 або останнім Chrome. Він швидкий, стабільний і робить не тільки все, що треба, але і як треба.

Перейти на нову систему, якщо бути готовим до певних незручностей, вже можна. Так, цей огляд повністю написаний в Windows 8, встановленої на робочий ноутбук. В процесі широко використовувався вбудований Internet Explorer 10 (як в звичайному, так і в Metro-режимі), а також Firefox. Встановився без проблем Adobe Flash Player. Працювали без нарікань Evernote і файловий синхронізатор Dropbox. В якості текстового процесора довелося використовувати Writer з безкоштовного LibreOffice, так як установка Windows 8 погубила, що жив на ноутбуці раніше Microsoft Office. Залишки статті, після того як Writer почав падати, дописувалися в стандартному WordPad.

В цілому, Windows 8 справляє враження порівняно стабільної системи. Вона ні разу не зависла; самовільно вилетів (зате три рази підряд) лише один додаток; підключення, визначення та налаштування другого монітора зайняли всього 15 секунд.

Системні вимоги у Windows 7 і 8 збігаються: гігагерцевий процесор, 1 або 2 гігабайти пам’яті (в залежності від того, 32 — або 64-бітова версія встановлена), до 20 гігабайт місця на жорсткому диску і графічна система, що підтримує DirectX 9. Однак на тестовій машині з 4 гігабайтами пам’яті і процесором на 1,2 гігагерца 64-бітова Windows 8 працювала відчутно швидше, ніж Windows 7.

Варто також відзначити, що в Windows 8, крім Metro і Windows Store, є багато інших, менш помітних з першого погляду і більше технічних нововведень. Це підтримка USB 3.0, здатність запускатися з флешок і можливість скинути систему в первинний стан зі знищенням або без знищення файлів. Це і переклад більшості не-Metro-додатків на інтерфейс зі стрічкою, як у програм Microsoft Office (файловий менеджер Windows Explorer з таким інтерфейсом виглядає незвично і страшнувато). Нарешті, це швидке завантаження і поліпшена модель драйверів.

Крім нововведень, в пробну версію зазвичай додали і помилок: нелогічне розташування «гарячих зон» для управління Windows на системах з двома моніторами, засмічення екрану Start старими програмами (включаючи плитки з дєїнсталлятора), збою прикріплення програм до панелі задач.

Разом

Windows 8 — дуже цікава і в хорошому сенсі цього слова, ризикована система. Її новий інтерфейс виробляє набагато краще враження, ніж старий, і виглядає нітрохи не гірше, наприклад, Mac OS X.

З Metro Microsoft подала користувачам візуальний сигнал про початок великого прибирання. Програми знайдуть своє місце в магазині Windows Store і стануть єдиними по виду. З користувачами вирішено спілкуватися скоріше мовою мобільників і ноутбуків, ніж на мові настільних комп’ютерів.

Перевага нового рішення надзвичайно велика: користувачі отримують повну одноманітність на всіх платформах Microsoft і через рік-два взагалі перестануть звертати увагу на те, де вони працюють — на мобільному пристрої або стаціонарному. Тут Microsoft обігнала Google з його, ще сирим Chrome OS, що розвивається паралельно Android і йде ніздря в ніздрю з Apple, яка спішно зрощує інтерфейси iOS і Mac OS X.

Windows 8 чекають важкі два роки, протягом яких до системи будуть звикати сотні мільйонів користувачів. Але, на відміну від Vista, яка через свою незвичність виявилася однією з найбільш нещасливих ОС Microsoft, плитка номер вісім, швидше за все, прийшла надовго.

Олександр Амзіна