Технології, які здивували в 2012 році

Автор: | 30.12.2012

Технології, які здивували в 2012 роціСьогодні ми поговоримо про технології, які найбільш динамічно розвивалися в 2012 році і, в особливості, про тих з них, у яких є хороший шанс вплинути на наше технологічне майбутнє.

Основним критерієм вибору була швидкість розвитку, помножена на потенційну значимість технології в майбутньому. Останнє — питання прогнозів і тому свідомо суб’єктивна величина. В огляд не потрапили багато істотних технології в силу обмеженого обсягу.

Почнемо з інформаційних технологій. Їх найбільше і вони в цілому розвивалися швидше інших. Особливо, це стосується інтерфейсів. Найрадикальніша серед них — BCI або «інтерфейси мозок-комп’ютер». Університети Піттсбурга і Джонса Хопкінса провели дослідження на приматах і людях зі імплантованими під черепну коробку датчиками. Це технологія носить назву електрокортіграфіі (EcoG). Проекти фінансувалися Національними інститутами здоров’я США та Агентством передових оборонних досліджень (DARPA). Потенціал у них величезний, тому вони можуть в принципі стерти межу між комп’ютером і людиною та покласти початок новим істотам, чий мозок безпосередньо інтегрований в комп’ютер.

До подібних же за потенціалом проектам слід віднести Avatar Ergo Sum, в рамках якого у випробовуваних індукованих ілюзія виходу з власного тіла. Вони використовували HMD — шолом зі стереоскопічними окулярами, що створює віртуальний світ. Як курйоз нагадаю про глиноподібні інтерфейси, які можна ліпити. Вони були розроблені в Технологічному інституті Массачусетсу.

Наступна технологія або, точніше група технологій — це управління бойовими роботами. У 2012-му компанія Dreamhammer заявила про проект єдиної операційної системи для бойових роботів Ballista. Ця спроба уніфікувати управління бойовими роботами говорить про досить високий розвиток цієї сфери, що зіткнулася з необхідністю уніфікувати і звести воєдино стандарти даних і прискорити навчання персоналу управління бойовими машинами. Зайве пояснювати, що коли бойові роботи стануть звичайним засобом ведення воєн і, тим більше, коли вони встануть на озброєння правоохоронних органів, наш світ сильно зміниться. Компанія iRobot, що випускає роботи-пилососи Roomba та Scooba (до речі непоганий подарунок на Новий рік за 300 доларів), в цьому році так само випустила нового бойового робота Warrior 710.

Stuxnet, Duqu, Wiper, а в цьому році Flame — це назви вірусів, які вражали комп’ютери і мережі в світових масштабах. Вони виводили з ладу виробничі об’єкти в Ірані та крали величезну кількість інформації з комп’ютерів по всьому світу. Витонченість цих вірусів, створених, швидше за все професійними хакерами на службі у держструктур, говорить про одне — комп’ютерна війна стала реальністю. Її «партизанська складова» — атаки хакерів на великі компанії і держустанови безпосередньо зачіпають споживачів. Можна очікувати, що вірусні і ботів засоби війни будуть активно удосконалюватися і доводиться зауважити, що системи комп’ютерної оборони поки помітно відстають.

Поліція Лос-Анжелеса в цьому році отримала систему компанії-стартапу PredPol, базує свої розробки на дослідженнях університетів Каліфорнії і Санта-Клари. Ця система комп’ютерних пророкувань, у яких величезне майбутнє не тільки в сфері передбачення місць і характеру майбутніх злочинів на основі великої кількості історичних даних, але і в багатьох інших областях, де людської пам’яті і швидкості доступу до інформації не вистачає. Компанія Platinum Blue Music Intelligence, наприклад, з 85% точністю береться передбачити, чи стане знову записана пісня хітом. Причому вона працює не на історичних даних, як багато програм машинного навчання, а на основі виділених домінант сприйняття музики. Face.com використовує алгоритми машинного навчання того ж класу для області, яку слід виділити в окрему категорію.

Klik — безкоштовна програма для мобільника, упізнає людей, які потрапляють на камеру телефону. Пізнавання осіб тут лише основа, а сфера застосування цієї технології в соціальних мережах відкриває цілий ряд можливостей. Не тільки особистий мобільний пристрій, але і величезна комп’ютерна мережа тепер може відстежувати мільйони чоловік, які потрапляють в кадр чиєїсь камери. Це ціле Ельдорадо для рекламних агентств, сищиків і злочинців. Щоб окреслити потенційний вплив цієї технології на майбутнє, достатньо уявити собі, що всюди, куди б ви не йшли, вас будуть знати в обличчя. Це, до речі, вже і відбувається: у багатьох метрополітенах світу встановлені системи розпізнавання осіб з камер стеження.

Схожу задачу, але іншими засобами вирішують мобільні технології точної локалізації в просторі по місцевим мережам. Компанія Broadcom, наприклад, випускає чіпи, які визначають положення по сигналах місцевих мереж WiFi і BlueTooth. ShopKick використовує для цих же цілей ультразвук з встановлених в магазинах і інших приміщеннях точок. Самі телефони часто оснащуються датчиками, про яких далеко не всі знають. Вони часто можуть визначати й записувати висоту, а по датчикам руху визначати місце розташування там, де немає ніяких мереж, навіть стільникових.

Джерело: Голос Америки